Wednesday, 16 February 2011

Anime

Animeurile is niste desene de origine japoneza cu o poveste si grafica uimitoare.

Cu toti ati vazut un anime sau ati dat de unu primul meu anime a fost Kaleido Star despre o acrobata uimitoare ce nu se dadea batuta in a deveni un star.
Merita de vizionat e ca un serial magnific de acrobati si specatocle uimmitoare


Apoi de Inuyasha, Naruto, Yu-Yu Hackusho nu mai spun animeurile vizionate pe canalu A+ un canal de televiziune ce aparea in jurul orei 5-6 dupa terminarea minimaxului un canal de desene animate pentru copii 
Va invit si pe voi sa intrati in lumea animeurilor o lume magica de povesti uimitoare cu magie actiune si orice va puteti imagina. Desenele sunt creatia imaginatie prin ele ne exprimam limitele imaginatie si a creatiei omenesti.
Pentru cei interesati lista mea de animeuri si nota mea asupra lor:
Death Note -10
Dragonball Z - 10
Dragonball GT -9
Full Metall Alchemist - 8
Code Geass - 8
Kaleido Star - 8
Bleach - 8
One piece - 7
Blood+ - 7
Naruto Shippuden - 7
Yu Yu Hakusho - 7
Shaman King - 7
Cowboy Bebop -7
Inuyasha - 7
Dragonball - 7
Avatar the last Airbander - 7
Slayer - 7
Elfen Lied - 6
Naruto - 6
Samuray Jack - 6
Galactic Football - 6
Evangelion - 6
Vampire Knight - 5
Blue - 5
Si posibil mai sunt dar nu-mi amintesc :D
Va invit in Lumea animeurilor >:D<

Tuesday, 15 February 2011

Noapte Mistica

E o noapte frumoasa de vara, cu un cer senin plin de stele stralucind alaturi de o luna plina.
Linistiea nopti e atat de profunda si coplesitoare ca uneori imi da fiori, ma simt ca intru-un film de groaza in care urmeaza sa se intample ceva rau, dar… ce rau poate sa se intample?
Mi-am zis ca-i prea frumos sa stau in casa hai sa merg intr-o plimbare pe alea lunga din park sa admir noaptea luminata de stelele de pe cer. Plimbandu-ma prin park ascultandu-mi pasi si uitandu-ma inainte speriat sa nu se intample ceva, atent la fiecare fosnet de frunza, fiecare miscare de creanga iar apoi  incepeam sa-mi imaginez:

Pamantul se misca iar din el rasar creaturii a le noptii, umbre sinister si infricosatoare ascunse de intunericul noptii, ce sopteau o limba necunoscuta, speriat o luasem la fuga insa creaturile ma urmareaua se tineau dupa mine ca un scai dupa un pulover, ma urc intr-un copac. Oare am scapat? Oare ma mai urmaresc? 



Nu!… copacul incepea sa se miste ca si cum prindea viata si se ridica din radacini, m-am aruncat la pamant ingrozit de copacul care prindea o forma umana alaturi de toti copaci din park. Unde sa fug? Unde sa ma ascund? Nu este cale de intoarcere, nu!… e prea tarziu, acesta sa fie? Sa-mi fie sfarsitul?

Nu, sunt in stare de mai mult! am luat-o spre gradina zoologica cu gandul ca creaturile padurii nu ma vor urmari acolo. Suriprize! Surprize! gradina zoological nu mai era era doar un camp plin de morminte ascunse intr-o ceata sinisitra si densa, ce sa fac? Unde sa fug? Oh! Nu m-au prins ma trag inspre ele, creaturile padurii m-au ajuns…..Aaaaa!!!
M-am trezit… A fost doar un vis! Boom!... Oh! Cazusem din pat… bine ca a fost doar un vis, insa cine stie ce poate ascunde umbrele intunecate ale noptii... de acea e bine sa dormi noaptea si sa stai treaz in lumina soarelui la adapost de orice pericol.

Legati de Calculator

Calculatoru, computerul invientie a secolului xx o ingeniozitate a technologiei depasind limitele imaginatiei a ajuns de la dimensiunia unei camere pina la marimea unui telefon mobil.
Calculatorul face parte din viata nouastra este o sursa de informatie si un bun ajutor in a da viata anumite elemente din imaginatia noastra. Muzica, filme, carti, jocuri, afaceri orice  e posibil datorita calculatorului in zilele de astazi. Cand am avut primu calculator ma coplesti am vrut sa invat cat mai multe despre el fiind capabil sa-l desfac in bucati si sal reasamblez la loc fara sa-l stric avansand in a sti totul despre sistemul sau de operare si cum functioneaza, Insa cu totu binele ce-l aduce aduce si un rau....

Dependenta de calculator poate dauna ia poate fi provocata prin jocuri, progamare sau chiar si sursa de informare... Am fost multi ani dependent de jocuri in special de un joc numit DotA(Defance of the Ancients), DotA era o harta a unui joc de strategie numit Warcraft III the Frozen Throne un joc care o data invatat nu te puteai oprii oricine practica acest joc greu scapa de dependenta lui stateam cu zilele, noptile pe acest joc sperand sa ajung jucator mare si pentru ce ca banii multi nu se castigau din aces joc da in schimb te distrai.
Am pus acest virus numi DotA in fratele meu si prieteni mei, unii dintre prieteni au reusit sa scape de acest virus mai devreme ca si mine, dar eu.... eu nu am scapat asa usor am inceput sa joc din clasa a 7-a pina in clasa a 12-a 5 ani de zile sa joci un joc e ceva incredibil, e ca un drog. Am jucat si competitiv am batut echipe mari am ajuns vedeta insa nu imi placea sa fiu in centru atentiei si de fiecare data cand ajungeam in top imi schimbam numele si o luam de la capat.
Despre calculator stiam destul de multe am practicat si hacking, pentru o vreme pina cand m-am ars spargand un site peste limitele mele si fiind prins de atunci nu mai ma jucasem cu hacking, Am fost la olimpiada de informatica, am luat locu 1 am fost surprins, nu ma asteptam dar mai departe nu m-am dus pentru ca inca eram legat de DotA si incloc sa merg la faza nationala de informatica am ales sa merg la un concurs de DotA.
Oare ce ne-am face fara calculator.... va spun eu lumea ar fi mult mai buna copiii ar iesi afara ar practica un sport sar juca decat sa stea in casa ar fi mai sanatosi si mai fericiti....
Drept ca calculatoru are si avantejele lui datorita lui proiectam case mai usor creiem arta mai usor vorbim in lume si ne informam mai usor. Insa noi suntem cel care il controlam pe el sau el ne controleaza pe noi?